Ania Szarmach – Dlaczego?

Dlaczego? Dlaczego – to tytuł jednej z ulubionych przeze mnie piosenek Ani Szramach oraz pytanie dla was, dlaczego wokalistka mimo talentu, wyglądu, dobrej muzyki nadal gra drugie lub nawet trzecie skrzypce? Oto dziś napiszę wam trochę o Ani Szamrach!

Co raz bliżej święta, co raz bliżej święta… kojarzycie co? Pewnie wersje Nosowskiej (mimo całej sympatii to według mnie jedna z gorszych wersji, mało klimatyczna, a oto chyba chodzi w tej piosence), Margaret, Kukulska, Cleo… Pierwotną polską wersję też pewnie znacie i to właśnie jest Ania Szarmach, której wersja na YT ma najwięcej odsłon i to jest ok!
Ania do tej pory wydała 4 albumy solowe – Sharmi, Inna, POZYTYWka oraz ostatni wydany w 2016 jazzowy album  – Shades Of Love. Mogę się założyć ze mimo że gdzieś tam słyszeliście te nazwisko to jej twórczość jest dla was minimum obca. Spokojnie, od tego macie mnie bym wam przybliżył. Najpierw kilka faktów:

  • Skończyła Akademie Muzyczną | Wydział jazz i muzyka rozrywkowa
  • autorka tekstów, kompozytorka
  • jej głos służył długi czas innym – była chórzystką m. in Edyta Górniak, Ewa Bem.
  • Udział w Top Trendy oraz w Opolu z “Wybieram Cię”

Właśnie. “Wybieram Cię” to jest druga piosenka tuż za “Radość dzielenia” która ma najwięcej wyświetleń na YT oraz na Spotify, więc jest szansa że kojarzycie kawałek. Utwór ma teraz mało wspólnego z obecna twórczością Ani, ale warte przesłuchania.
Ania urzekła mnie swoją skromnością oraz tekstami piosenek. Nie da się ukryć że nie piszę typowych radiówek (omijając debiutancki album, który promował singiel “Silna” (teledysk na Beyonce )(. Zobaczcie sami, to cytat z teksu z piosenki “Gdzie jest twój Bóg?” z płyty “Inna

“Tysiące krzywd, o których nie wiesz
Tak blisko nas istnieje jeszcze
Rozpaczy niemy krzyk.
Nikt człowiekowi prawa nie dał,
By życie komuś móc odebrać,
To potępienia czyn.
Gdzie jest twój Bóg,
Co wybawienie dać ci mógł?
Nie było go, gdy chronić miał nie jeden los.
Zwyczajny pech, na zawsze zmienił rzeki bieg.
To nie możliwe jest by od przeznaczenia uciec.”

Zawsze ta piosenka mnie jakoś wzrusza na swój sposób. Jest to dowód jaki kierunek obrała Artystka. Zero komerchy.
Kolejny kawałek z tego okresu do którego wracam to tytułowy kawałek z albumu “Inna“. Najbardziej cenie sobie występ na żywo z tym utworem. Naprawdę wykonania na żywo mają taką magie w sobie aż żałuje że nie byłem jeszcze gościem na żadnym z koncertów Ani, a koncertuje nawet wiele. Jednym z singli promujących jej drugą płytę była właśnie piosenka “Dlaczego” i tutaj znów się powtórzę i napiszę o genialnym występie live, który jest w sieci wraz z Kasią Dereń w chórkach. Ponownie przytoczę kawałek tekstu który dla mnie też robi robotę w tej piosence

“Napisałam dziś na szybie list do Ciebie
Widzę słowa tak jak ptaków klucz na niebie
Chce byś pojął ile znaczą więc
Spójrz jak na Ciebie patrzą
Moje słowa – ptaki dziś stworzona cała
Jestem by na nowo pytać Ciebie”

Kolejny album “Pozytywka” i tutaj już na wstępie muszę wspomnieć o tej okładce, która jak dla mnie jest niebanalna, oryginalna i zachęca już do przesłuchania. W tym kierunku jest również teledysk do singla “Z Tobą“, który uwielbiam mimo że reżyserem jest Jacek Kościuszko, którego klipy dla mnie wyglądają podobnie i oglądając jakiś teledysk jestem nawet w stanie zgadnąć że on przy nim majstrował
Ostatnią płytą jest “Shades Of Love” którego do końca nie przesłuchałem jeszcze, ale obiecuje że nadrobię (proszę zwróć uwagę kolejny raz na genialną okładkę). W tym kierunku właśnie który obrała nagrywając album idzie do teraz. Zrezygnowała z piosenek dla masy a może i chcę obudzić w ludziach jazz.
Genialne jest to że album był nagrywany z muzyką na żywo, co zresztą Ani nie jest obce. W piosence promującej ostatni album “Rolling Stones” jest tak genialna muzyka że obłęd. Polecam posłuchać na dobrych słuchawkach.

Z Anią nie jest tak że nagrywa dla nikogo, bo tak nie jest. Ma szerokie grono odbiorców. Inne niż miała zaczynając karierę, ale tylko dlatego że zmieniła kierunek. Dużo koncertuje, prowadzi szkolenia z tego co się orientuje z wokalistyki. Ostatnio nagrała hołd dla Wodeckiego z orkiestrą. Super by było jakby jeszcze media jej pomogły i zapraszały na różne eventy, do programów. Ma znakomity głos, do tego jest naprawdę śliczna, utalentowana robi dobrą robotę a przede wszystkim jest bardzo mądrą kobietą – polecam obejrzeć chociażby wywiad dla CGM, nic tylko promować. Super że idzie samotnie i ma wyrąbane na szołbiznes, ale boli mnie że nikt nie promuje takiego polskiego dobra, jakie mamy.

Jak oceniasz post?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial